CANTAR ALLA VIOLA

NADINE BALBEISI - Jordánsko / USA
soprán

FERNANDO MARÍN - Španělsko
vihuela de arco

Es la causa bien amar

(loving truly, it is the reason)

Renaissance Spanish songs for voice and bowed vihuelas

Es la causa bien amar - Juan del Encina (1468-1529)

Pues que mi triste penar - Juan del Encina (1468-1529)

El triste que nunca os vió - Francisco de Peñalosa (1470-1528)

Nigra sum sed formosa - Francisco de Peñalosa (1470-1528)

Ay triste que vengo - Juan del Encina (1468-1529)

Para quién crie yo cabellos - Luis V. de Henestrosa (1510-1570), Antonio de Cabezón (1510-1566)

Pues vivo en perder la vida - Francisco de Peñalosa (1470-1528)

Qué dolor mas me doliera - Francisco de Peñalosa (1470-1528)

Qué es de ti desconsolado - Juan del Encina (1468-1529)

Del cristal de mançanares - Juan Blas de Castro (1561-1631)

Van y vienen las olas - Mateo Romero (1575 - 1647)

Recercada Tercera - Diego Ortiz (1510-1570)

En una fuente - anon. (XVI. století) - Diego Ortiz (1510-1570)

Meis olhos van per lo mare - anon. Portugalsko (XV./ XVI. století)

Recercada Primera - Diego Ortiz (1510-1570)

Romance de Moriana - Luis de Milan (ca 1500-1561)

Teresa, Teresaza - Francisco Guerrero (1528-1599)

Para todos alegres - Juan Blas de Castro (1561-1631)


NADINE BALBEISI

Svěží a výrazný hlas americko-jordánské sopranistky Nadine Balbeisi se dokonale pojí se zvukem historické violy. Svou mezinárodní sólovou kariéru zahájila po příchodu do Německa. Začala se věnovat oratoriu, opeře a recitálům. Na University of Michigan získala titul bakaláře, zde jí byla též udělena cena Emerging Artist Award.

Specializuje se na starou hudbu, je spoluzakladatelkou dua Cantar alla Viola. Její repertoár sahá od XIV. do XVIII. století. Sólově vystupuje s různými soubory a orchestry po celém světě. Jako sólistka natočila tři CD ze série Atalante Reliquie di Roma (hudba v Římě v XVII. století), která byla velmi příznivě přijata kritikou a též oceněna jako Nahrávka roku 2011 společností Musicweb International.


FERNANDO MARÍN

Fernando Marín se narodil v Alicante (Španělsko). Studoval na pražské AMU. Jako gambista, violoncellista a muzikolog se specializuje na hru na staré smyčcové nástroje, historicky poučenou interpretaci a komorní hudbu. Zabývá se metodami hraní, výzkumem původu a repertoáru těchto nástrojů. Vyvinul jedinečnou techniku hraní pro doprovod zpěvu, kterou používá v duu Cantar alla Viola.

Kromě pěti CD s Nadine Balbeisi vydal svá čtyři sólová CD; eVIOLUTION (o původu violy da gamba), sCORDAtura, Art of the Vihuela de arco a Magia Consoni et Dissoni. S disertační prací o historii smyčcové vihuely získal titul PhD. Fernando také publikuje články o hudební rétorice, o výrobě a užití střevových strun a o hudební improvizaci a ornamentaci. Od Nadace BBVA získal v roce 2017 Leonardo Grant for Researchers and Cultural Creators of the BBVA Foundation.


CANTAR ALLA VIOLA

Duo Cantar alla Viola (Nadine Balbeisi a Fernando Marín) se více než patnáct let věnuje výzkumu a historicky poučené interpretaci zpěvu s doprovodem violy. Jako doprovodné nástroje používají různé druhy viol, např. španělskou vihuelu de arco (smyčcová vihuela) nebo anglickou lyru-violu. Jejich repertoár je poměrně široký a zahrnuje hudbu od trecenta až po rané baroko.

Cantar alla viola se věnuje také výzkumu historických renesančních nástrojů, jejich materiálů, konstrukčních technik a střevových strun. Harmonie nástrojů a hlasu je dosažena použitím speciální smyčcové techniky. Jen tak je možno vytvořit zvuk, který dokonale ladí s lidským hlasem. Intenzivní hledání specializovaného hudebního repertoáru přivedlo soubor až k nahrávání jedinečných, dosud nepublikovaných děl.

Soubor Cantar alla Viola účinkoval na festivalech a koncertních turné v USA, Belgii, Německu, Španělsku a v České republice. Hostoval na Viola da Gamba Society of America a v rozhlasových pořadech britské BBC. Duo Cantar alla Viola se věnuje zejména interpretaci děl méně známých skladatelů a jejich přibližování široké veřejnosti.

Nadine a Fernando se též věnují brazilské hudbě v projektu tria Viola da samba.

jQuery Tlačítko na začátek by William from Wpromotions.eu