VANDALIA

VANDALIA

Rocío de FRUTOS / soprán

Gabriel DÍAZ / kontratenor

Víctor SORDO / tenor

Javier CUEVAS / bas


SPANISH GOLDEN AGE

Ensaladas, canciones y villancicosen el siglo de Oro español

Mateo Flecha el Viejo (1481 - 1553)
- Teresica hermana
- La Negrina


Juan Vásquez (1500 - 1560)
- Zagaleja de lo verde
- Si el pastorcico es nuevo
- Si no os uviera mirado
- ¡Ay, ay, ay, ay, que ravio y muero!
- Covarde caballero

Pedro Guerrero (1520 - ??)

- O más dura que mármol a mis quexas


Joan Brudieu (1520 - 1591)
- L'amor y la magestad


Francisco Guerrero (1528 - 1599)
- Si tus penas no pruevo
- Niño Dios, d'amor herido
- Pan divino, graçioso
- O celestial medicina
- Acaba de matarme
- Todo quanto pudo dar


Mateo Flecha el Viejo (1481 - 1553)
- Ensalada «La bomba»

Název souboru VANDALIA odkazuje k jejímu andaluskému původu, ale také k záměru provádět vokální historickou hudbu se zvláštním zřetelem na španělský repertoár. Členové souboru společně působí již téměř deset let pod uměleckým vedením Lluíse Vilamajó, Lamberta Climenta a Carlose Meny v rámci souboru Coro Barroco de Andalucía.

S těmito zkušenostmi pak členové rozvíjeli i své samostatné profesionální kariéry v předních souborech staré hudby na španělské i zahraniční scéně - např. Capella Reial de Catalunya, Collegium Vocale Gent, Grande Chapelle, Al Ayre Español, Musica Ficta, Los Músicos de Su Alteza, Nova Lux Ensemble, Choeur de Chambre de Namur, Forma Antiqva, Ghislieri Consort, Vox Luminis, Capella de Ministrers ...

V roce 2013 nahrál Barokní orchestr v Seville pod vedením Enrica Onofriho a Lluíse Vilamajó CD "Music at the Cathedral of Jaén". Práce na této nahrávce iniciovala zároveň i zrod vokálního souboru VANDALIA. Od té doby jsou jejich koncerty žádány v mnoha španělských městech i v zahraničí (Norsko, Indie nebo Mexiko).

V září 2016 vyšlo u vydavatelství Brilliant CD VANDALIA v obsazení vokálního kvarteta za doprovodu harfy. Monografie věnovaná 3 a 4hlasým písním Juana Vásqueze (1500 - 1560), skladatele "Siglo de Oro" (zlatého věku) andaluské školy. Stejný program souboru VANDALIA měl premiéru na XXII. ročníku prestižního Festivalu staré hudby v Seville s mimořádným přijetím ze strany veřejnosti i kritiky.

V květnu 2018 pak vyšel projekt souboru VANDALIA "Hirviendo el mar" pro label Ibs Classical, který vznikl ve spolupráci s Ars Atlántica (Manuel Vilas). Jedná se o monografickou nahrávku dosud nepublikovaných vokálních polyfonnií španělského baroka pro vokální kvarteto a harfu. Na základě těchto zkušeností se soubor pustil do ambiciózního projektu dvojCD věnovaného zpěvníku Cancionero de la Sablonara, který mohl být realizován díky získání prestižního stipendia BBVA Foundation Leonardo Scholarship for Researchers and Cultural Creators. To souboru vyneslo cenu GEMA za nejlepší výzkumný počin roku 2019.

V roce 2021 vyšlo nové CD souboru Vandalia věnované Monteverdimu a Gesualdovi. Nahrávky Vandalie získaly mimo jiné ocenění od odborného časopisu "Melómano de Oro", cenu "CD Excepcional de Scherzo", "Presentatión especial" a bylo také vybráno mezi "Deset velkých projektů záchrany španělské hudby" časopisu Ritmo.


Studia hudby (housle a zpěv) začala ve svém rodném městě v Seville a zpěv dále studovala na Victoria Eugenia Royal Conservatory v Granadě u Any Huete. Vzdělání si dále rozšiřovala absolvováním kurzů u řady renomovaných hudebníků a hudebních odborníků: Carlos Mena, Lambert Climent, Lluís Vilamajó, Richard Levitt, David Mason, Rosa Domínguez, Petr Skusnitchenko, Bart Vandewege, Leonardo García Alarcón, Xavi Díaz, Gabriel Garrido.

Přestože se orientuje především na oblast historické hudby, často se pohybuje i na poli hudby soudobé. Spolupracuje s řadou proslulých dirigentů a uměleckých vedoucích (Jordi Savall, Christophe Coin, Monica Huggett, Diego Fasolis, Enrico Onofri, Aldo Ceccato, Martin Schmidt, Michael Thomas, Leonardo García Alarcón, Lluís Vilamajó, Carlos Mena, Eduardo López Banzo, Luis Antonio González, Alfred Cañamero, Raúl Mallavibarrena, Josep Cabré, David Guindano, David Timm, José Carlos Carmona, Mauricio Linari, Alonso Salas, Juan Carlos de Mulder) a vystupuje s mnoha hudebními soubory (Capella Reial de Catalunya, Lux Feminae, Hudebníci Jeho Výsosti, Grande Chapelle, Voices of Al Ayre Spanish , Forma Antiqva, Choeur de Chambre de Namur, Musica Ficta, Nova Lux Ensemble, Solistas del Coro Barroco de Andalucía, Le Tendre Amour, Le Concert des Nations, Hesperion XXI, Seville Baroque Orchestra, Mendelssohnorchester of Leipzig, Trondheim Barokk-Orkester Nord, Orquesta Sinfónica Hispalense, Orquesta Filarmónica de Málaga, Real Orquesta Sinfónica de Sevilla, Orquesta Manuel de Falla de Cádiz, Orquesta Joven de Andalucía, Zahir Ensemble, Concerto delle Dame, Alla Vera Spagnola, Vandalia, Proyecto OCNOS ...)

Má za sebou více než 500 koncertů po celém Španělsku a v řadě dalších zemí, např. Francie, Německo, Itálie, Slovinsko, Belgie, Holandsko, Švýcarsko, Rakousko, Norsko, Litva, Švédsko, Polsko, Maďarsko, Maroko, Indie, Mexiko, Kolumbie, Uruguay, Abu Dhabi nebo Spojené státy.

Podílela se na nahrávání téměř třiceti CD u společností ALIA VOX, Arsis, Almaviva, CCP, DCR, Enchiriadis, Prometeo, RICERCAR, Brilliant nebo Ibs Classical, přičemž některá z nich byla předmětem různých ocenění.

Se svou vlastní vokální skupinou VANDALIA, vítězem GEMA Ancient Music Awards Press Prize, natočila v posledních letech několik nahrávek, které přispěly k rozšíření španělského hudebního dědictví.

Od roku 2010 je Rocío de Frutos doktorkou a profesorkou na katedře umělecké výchovy na univerzitě v Seville.

jQuery Tlačítko na začátek by William from Wpromotions.eu