LA PETITE ÉCURIE

LA PETITE ÉCURIE

Miriam Jorde Hompanerahoboj

Valerie Colenhoboj

Marc Bonastre – taille

Giovanni Battista Graziadio fagot

Philipp Lamprecht – perkuse


foto Franz Gleiß


No Strings Attached
virtuozní hudba pro Oboe band


Henry Purcell (1659 - 1695)
Courtin Tune

Georg Friedrich Händel (1685 - 1759)
Concerto Nr. 4, F dur, HWV 315

Antoine Dornel (ca.1685 - 1765)
Sonate en Quatuor a moll (Paris 1709)

Johann Christian Schieferdecker (1679 - 1732)
Musicalische Concerte No. 8, F dur

Antonio Vivaldi (1678 - 1741)
Concerto g moll, RV 153

Reinhard Keiser (1674 - 1739)
Ouverture a 4 D dur


V předmluvě ke svým Musicalische Concerte, složeným v roce 1713, zmínil Johann Christian Schieferdecker, že: "byly komponovány s takovou pečlivostí, že při absenci nezbytných hudebníků mohly být prováděny pouze se čtyřmi hlasy, a to třemi hoboji a jedním fagotem". Touto větou Schieferdecker shrnuje základní myšlenku, která stojí za programem koncertu: "No Strings Attached". 

Německý skladatel si byl vědom, že na rozdíl od smyčcových nástrojů bude jeho hudba perfektně fungovat pouze s dvouplátkovými nástroji. Po vzoru Schieferdeckera zavádí La Petite Écurie tento přístup na hudbu skladatelů z Francie, Itálie a Anglie a ukazuje tak nekonečné možnosti virtuozity dvouplátkového souboru. Jako součást programu vznikl ve spolupráci se spisovatelkou Evou Ximenou Traa Schieferdeckerův fiktivní deník. V tomto pomyslném deníku autor otevřeně uvažuje sám nad sebou a nad svými společníky, přemítá o čase a o světě a sdílí s publikem podrobnosti o svém životě a životě svých společníků. 

Jaká tajemství by nám (znovu)objevený deník prozradil?La Pétite Écurie je soubor historických dvouplátkových nástrojů (dva hoboje, taille, fagot a perkuse), jehož členové se zaměřují na hudbu 17. a 18. století. Jméno souboru odkazuje na Grande Écurie, instituci na dvoře Ludvíka XIV. ve Versailles, k níž příslušela zvláštní skupina hudebníků, a která zaměstnávala většinu králových hráčů na dechové nástroje. Miriam, Valerie, Marc, Giovanni a Philipp se potkali na festivalu Musica Antica v italském městě Urbino v roce 2018. Jejich nadšení pro společné hraní nakonec vyústilo v založení vlastního souboru. Od té doby vystupují na festivalech jako jsou Barocktage in Melk (Rakousko), the Valletta Baroque Festival (Malta), Kammermusikfest Lockenhaus (Německo), Anciuti Music Festival (Itálie) a Semana de la Música Antigua de Álava (Španělsko)

V nedávné době vzniklo ve spolupráci s režisérkou a autorkou divadelních her Friederike Karig divadelní představení pro děti, jež bylo uvedeno v Lucembursku. Následovala premiéra další divadelní hry na Internationale Barocktage v rakouském Melku v květnu letošního roku. V roce 2021 byl soubor La Petite Écurie vybrán společností REMA, aby vystoupil před širším publikem složeným z propagátorů evropské staré hudby. O rok později vychází jejich debutové album The Queen's Favourites u vydavatelství Arcana (Outhere Music), které v srpnu 2022 představil hudební publicista Marcus Stäbler na německé rozhlasové stanici NDR Kultur. Široký repertoár souboru sahá od skladeb pro původní obsazení až po úpravy orchestrálních děl.


MIRIAM

Narodila se ve španělské Palencii, žije v Madridu. Hru na hoboj studovala nejprve na konzervatoři v Santander, později na univerzitě v Bernu. Je zakládající členkou souboru El Gran Teatro del Mundo.


VALERIE

Narodila se v Maastrichtu, ale žije na opačné straně Holandska v Groningen, kde působí jako hráčka na moderní hoboj v North Netherlands Symphony Orchestra. Věnuje se organizaci koncertů La Petite Écurie.


MARC

Jeho rodným městem je katalánská Tàregga, po studiu hry na moderní a historické hoboje se usadil v Bernu, kde také vyučuje na místní konzervatoři. Specializuje se na hru na taille.


GIOVANNI

Pochází z italského města Cosenza, v současnosti působí v Basileji a Miláně. Během studia ve Švýcarsku se věnoval výzkumu historických nástrojů zvaných fagottino a tenoroon. Je zakládajícím členem souboru Abchordis.


PHILIPP

Původem z Jižního Tyrolska, žije však v Německu. Jeho zájmy v oblasti hry na bicí nástroje jsou velmi široké, má rozsáhlou sbírku nástrojů. Rád hraje starou, ale i současnou hudbu, je členem Duo Enßle-Lamprecht.


foto Franz Gleiß

jQuery Tlačítko na začátek by William from Wpromotions.eu