CANTAR ALLA VIOLA

NADINE BALBEISI - Jordánsko / USA
soprán

FERNANDO MARÍN - Španělsko
vihuela de arco

MUSICA POETICA – Music for a while

English, German and Italian Music from the 17th Century

Anglická, německá a italská hudba 17. století


William Corkine (fl. 1610 - 1617) - Shall a smile or guileful glance; Two lovers sat lamenting
The Second Booke of Ayres (1612)

Tobias Hume (1569 - 1645) - Spirit of Gambo

William Corkine (fl. 1610 - 1617) - Shall I be with joys deceived?

Jakob Kremberg (ca. 1650 - 1715) - Mein treurs Bluth bleibt allzeit guth
Musikalische Gemüths-Ergötzung, oder Arie (1689)

Johann Christoff Ziegler (fl. 1680) - Entrata
Intavolatura zur Viola da gamba (1680)

Jakob Kremberg (ca. 1650 - 1715) - Ich bin beständig allezeit; Bleib getreu und wancke nicht
Musikalische Gemüths-Ergötzung, oder Arie (1689)

Settimia Caccini (1591 - ca. 1638) - Gioite al mio gioir cortesi amanti

Francesco da Milano (1497 - 1543) - Ricercare No. 7

Francecsa Caccini (1587 - ca. 1641) - Maria dolce Maria

Settimia Caccini (1591 - ca. 1638) - Due luci ridenti

Henry Purcell (1659 - 1695) - If music be the food of love

Tobias Hume (1569 - 1645) - Loves Farewell

Henry Purcell (1659 - 1695) - Strike the viol; Music for a while


NADINE BALBEISI

Svěží a výrazný hlas americko-jordánské sopranistky Nadine Balbeisi se dokonale pojí se zvukem historické violy. Svou mezinárodní sólovou kariéru zahájila po příchodu do Německa. Začala se věnovat oratoriu, opeře a recitálům. Na University of Michigan získala titul bakaláře, zde jí byla též udělena cena Emerging Artist Award.

Specializuje se na starou hudbu, je spoluzakladatelkou dua Cantar alla Viola. Její repertoár sahá od XIV. do XVIII. století. Sólově vystupuje s různými soubory a orchestry po celém světě. Jako sólistka natočila tři CD ze série Atalante Reliquie di Roma (hudba v Římě v XVII. století), která byla velmi příznivě přijata kritikou a též oceněna jako Nahrávka roku 2011 společností Musicweb International.


FERNANDO MARÍN

Fernando Marín se narodil v Alicante (Španělsko). Studoval na pražské AMU. Jako gambista, violoncellista a muzikolog se specializuje na hru na staré smyčcové nástroje, historicky poučenou interpretaci a komorní hudbu. Zabývá se metodami hraní, výzkumem původu a repertoáru těchto nástrojů. Vyvinul jedinečnou techniku hraní pro doprovod zpěvu, kterou používá v duu Cantar alla Viola.

Kromě pěti CD s Nadine Balbeisi vydal svá čtyři sólová CD; eVIOLUTION (o původu violy da gamba), sCORDAtura, Art of the Vihuela de arco a Magia Consoni et Dissoni. S disertační prací o historii smyčcové vihuely získal titul PhD. Fernando také publikuje články o hudební rétorice, o výrobě a užití střevových strun a o hudební improvizaci a ornamentaci. Od Nadace BBVA získal v roce 2017 Leonardo Grant for Researchers and Cultural Creators of the BBVA Foundation.


CANTAR ALLA VIOLA

Duo Cantar alla Viola (Nadine Balbeisi a Fernando Marín) se více než osmnáct let věnuje výzkumu a historicky poučené interpretaci zpěvu s doprovodem violy. Jako doprovodné nástroje používají různé druhy viol, např. španělskou vihuelu de arco (smyčcová vihuela) nebo anglickou lyru-violu. Jejich repertoár je poměrně široký a zahrnuje hudbu od trecenta až po rané baroko.

Cantar alla viola se věnuje také výzkumu historických renesančních nástrojů, jejich materiálů, konstrukčních technik a střevových strun. Harmonie nástrojů a hlasu je dosažena použitím speciální smyčcové techniky. Jen tak je možno vytvořit zvuk, který dokonale ladí s lidským hlasem. Intenzivní hledání specializovaného hudebního repertoáru přivedlo soubor až k nahrávání jedinečných, dosud nepublikovaných děl.

Soubor Cantar alla Viola účinkoval na festivalech a koncertních turné v USA, Belgii, Německu, Španělsku a v České republice. Hostoval na Viola da Gamba Society of America a v rozhlasových pořadech britské BBC. Duo Cantar alla Viola se věnuje zejména interpretaci děl méně známých skladatelů a jejich přibližování široké veřejnosti.

Nadine a Fernando se též věnují brazilské hudbě v projektu tria Viola da samba.

jQuery Tlačítko na začátek by William from Wpromotions.eu